Jaki kupić aparat?

Hmmm, jaki kupić aparat? to chyba najczęstsze pytanie które słyszy fotograf.
Osobiście nie lubię doradzać jaki model jest dobry a który nie, sam jestem przekonany do jednej marki którą uważam za jedyną słuszną i chyba mi już tak zostanie. No ale nie można zostawić pytania bez odpowiedzi.

Obecnie na rynku jest mnóstwo aparatów w różnych cenach i z różnym stopniem zaawansowania – to który wybrać?
Na starcie aparaty podzieliłbym na trzy grupy:

Kompakty:
Obecnie chyba największa grupa aparatów. Kompakty to tanie aparaty właściwie dostępne na każdą kieszeń, w obsłudze – nie ma osoby która nie dała by rady z takim aparatem. Małe zgrabne często dostępne w różnych kolorach i kształtach posiadają pełną automatykę która w zasadzie ogranicza nas do naciśnięcia spustu migawki. Świetnie sprawdzają się na jakiś wypadach czy imprezach gdzie chcemy uwiecznić chwilę, dużym plusem jest możliwość nagrywania filmów, wadą kompaktów jest nisko osadzona lampa, nie wiele wyżej niż oś obiektywu co bardzo często powoduje efekt czerwonych oczu.

Bezlusterkowce:
Aparaty najmniej mi znane, nigdy takiego aparatu nie miałem i jak dobrze poszperam w pamięci chyba nawet nigdy takiego modelu nie obsługiwałem. Ale co to jest? Nie jest to lustrzanka ani kompakt coś dokładnie pośrodku, nie są tak duże i ciężkie jak typowe lustra ani tak małe jak kompakty. Technologicznie o wiele wyżej niż kompakty, przeważnie posiadają tryb manualny w którym już można się wykazać. Dużą zaletą bezlusterkowców jest możliwość rozbudowy: wymienna optyka, lampa oraz co dla osób zainteresowanych nie tylko samą fotografią a postprodukcją te aparaty zapisują zdjęcia również w formacie RAW.

Lustrzanki:
Temat rzeka… Lustrzanki te aparaty już wymagają, nie tylko znajomości obsługi aparatu ale i trochę głębszej kieszeni, samo body jeszcze jako tako, ale lustra wymagają ciągłej rozbudowy, a to obiektyw, a to lampa, jakaś karta czy filtr i tak z początkowego aparatu który chcieliśmy nosić ze sobą wszędzie robi nam się bagaż który waży i kosztuje “krocie”. Lustra świetnie sprawdzają się w zasadzie każdym rodzaju fotografii i w zasadzie każdy jest w stanie je obsłużyć, posiadają tryby tematyczne ale i pełny manual. Generalnie aparat przez duże A dla osób które wiedzą czego chcą w fotografii.

Kupując aparat na prawdę warto zastanowić się co chcemy fotografować i czy na pewno chcemy to robić. Bardzo często dostaje linki od znajomych z aparatami za kilka tysięcy a pod spodem pytanie czy jest dobry, to nie o to chodzi, w zasadzie każdy aparat jest dobry tylko należy wrócić do pytania co chcemy fotografować.
Kompakty świetnie sprawdzą się dla dziecka na imprezy w szkole czy też jako prezent, z takiego aparatu będą również zadowoleni dorośli którzy też świetnie będą się bawić przy robieniu zdjęć. Bezlusterkowce aparaty które zadowolą przyszłego fotografa bądź bardziej zaawansowanego amatora. No i lustra moja ulubiona kategoria, aparaty dla świadomych fotografów, jeśli robisz zdjęcia z jakiś wypadów czy imprez rodzinnych to lustro nie jest aparat dla Ciebie, sam bardzo często się łapie na tym że mam już ładnie spakowany aparat w torbie i nie chce mi się go wyciągać mimo że jest jakiś ładny widok czy coś podobnego, lepiej w takiej sytuacji mieć lekki aparat który można nosić nawet w kieszeni. Warto przy lustrach nauczyć się już trybu manualnego, automat w aparacie za kilka tysięcy – nie wypada – to jak jeździć cały czas bolidem na jedynce.

Powodzenia na zakupach.